Infekcia močových ciest
Nepríjemná bolesť či pálenie močových ciest je niečo, s čím sa ženy jednoducho musia občas vyrovnať. Prinášame vám odborné rady, čo robiť a čo rozhodne nerobiť, aby ste si udržali intímne oblasti - a tiež svoj život – bez zbytočných problémov.
Viac ako polovica žien dostane infekciu močových ciest aspoň raz za život¹, pričom 4 z 10 žien ju dostanú do šiestich mesiacov znovu² - na rozdiel od mužov. V skutočnosti je u žien až 30-krát vyššia pravdepodobnosť, že dostanú infekciu močových ciest, ako u mužov³. Nespravodlivé? Áno. Dá sa to zvládnuť? Vo väčšine prípadov určite.
Čo spôsobuje infekciu močových ciest?
Infekciu spôsobuje najčastejšie baktéria E. coli, ktorá sa z konečníka dostane do močových ciest. Preto ju na rozdiel od stále rozšíreného, no nesprávneho názoru nedostanete, ak budete sedieť na studenom povrchu. Chlad môže oslabiť náš imunitný systém a prispieť tak k zhoršeniu zdravotného stavu, ale baktérie neprenáša.
Prečo mám často infekcie močových ciest? Existuje niekoľko faktorov, ktoré zvyšujú riziko, že sa nimi nakazíte.
- Častý sex. Čo neznamená, že by ste s ním mali prestať, iba že je rozumné prijať určité bezpečnostné opatrenia, pokiaľ ide o hygienu. Lepšia prevencia ako následná ľútosť.
- Oslabený imunitný systém. Ten môže mať mnoho príčin, vrátane cukrovky alebo liečby chemoterapiou. Aj keď nemáte žiadne zdravotné ťažkosti, všeobecným pravidlom je uistiť sa, že sa o seba riadne staráte. Infekcia močových ciest je len jedným z mnohých dôvodov, prečo tak urobiť.
- Pitný režim. Alebo skôr jeho nedostatok. Keďže moč vyplavuje baktérie z močového mechúra, pitie dostatočného množstva tekutín, a teda pravidelné močenie, je kľúčom k prevencii infekcie močových ciest. A nezadržiavajte ten moč v sebe. Naozaj, nerobte to.
- Vek. Ženy po menopauze sú bohužiaľ náchylnejšie na infekciu močových ciest4. Dôvodom je prolaps orgánov panvyového dna, nedostatok estrogénu, strata laktobacilov vo vaginálnej flóre, zvýšený výskyt baktérií spôsobujúcich infekciu v okolí močovej trubice (trubica, ktorá odvádza moč von z močového mechúra) a skutočnosť, že staršie ženy častejšie trpia chorobami, ako je cukrovka, ktorú sme už spomínali predtým ako možný faktor.
- Hygiena. Príliš málo aj príliš veľa. Vo všeobecnosti platí, že vaše intímne oblasti by mali byť suché a čisté - a to je všetko. Hoci väčšine žien netreba pripomínať pravidelné umývanie, je dôležité zdôrazniť, že preháňanie, najmä pri používaní voňavých a/alebo agresívnych mydiel, tiež nie je najlepším prístupom, keď sa snažíte predísť infekcii močových ciest. To isté platí pre používanie spermicídov ako antikoncepcie alebo všeobecne pre používanie akéhokoľvek prípravku, ktorý narúša vaginálnu mikroflóru.
Čo teraz? Pozrime sa na niekoľko odporúčaní, ktoré by vám mali pomôcť vyhnúť sa infekcii močových ciest bez toho, aby ste sa museli vyhýbať veciam, čo mate radi.
ČO NEROBIŤ
- Nepoužívajte na umývanie vaginálnej oblasti voňavé mydlo.
- Nečakajte a nezadržiavajte moč, ak potrebujete ísť na záchod. Choďte čo najskôr.
- Nezastavujte sa pri močení príliš skoro, ale snažte sa úplne vyprázdniť močový mechúr.
- Nenoste syntetickú spodnú bielizeň, napríklad nylonovú, a vyhýbajte sa veľmi tesným nohaviciam. Aj vaša vagína potrebuje trochu priestoru.
- Nepite veľa alkoholických nápojov, pretože môžu dráždiť váš močový mechúr. A nie, nepočítajú sa medzi tie tekutiny, ktoré potrebujete piť v hojnom množstve.
- Nejedzte a nepite veľa sladkých jedál a nápojov, pretože cukor môže podporovať rast baktérií.
ČO ROBIŤ
- Keď idete na toaletu, utrite sa spredu dozadu, aby ste zabránili prenosu baktérií.
- Udržujte oblasť genitálií čistú a suchú. Tu je bavlna vaším priateľom.
- Okamžite sa prezlečte z mokrých plaviek. Dobrý dôvod mať dvoje pekných plaviek, nemyslíte?
- Pite veľa tekutín, najmä vody - aby ste počas dňa pravidelne močili a necítili smäd.
- Pred sexom a po ňom si pokožku okolo vagíny umyte vodou. Nezabudnite, že to s mydlom netreba preháňať.
- Po sexe sa čo najskôr vymočte.
Keď prvýkrát spozorujete príznaky infekcie močových ciest alebo pálenie, zvážte návštevu lekára. Ak sa však rozhodnete riešiť infekciu okamžite, je dôležité konať rýchlo a siahnuť po voľnopredajnom prípravku na starostlivosť o močové cesty. Urinal Akut je výživový doplnok, ktorý priespieva k zmierneniu príznakovpomáha zmierniť príznaky a podporuje zdravie močových ciest vďaka extraktu zo zlatobyle, ktorý je doplnený jedinečnou kombináciou extraktu z brusníc a vitamínu D. Dostane vás späť do pohody - tak ako 99 % žien5, ktoré ho vyskúšali a odporučili by ho svojim priateľom a rodine. Alebo vám. Kvalitu Urinalu potvrdzuje aj opakované ocenenie Najdôveryhodnejšia značka v kategórii prípravky na močové cesty.
Referencie:
- 1 Rahn DD. Urinary tract infections: contemporary management. Urol Nurs. 2008;28:333–41
- 2 Arnold, J.J., Hehn, L.E., Klein, D.A. (2016). Common questions about recurrent urinary tract infections in women. American Family Physician; 93(7): 560-569.
- 3 Foxman, B. (2002). Epidemiology of urinary tract infections: Incidence, morbidity, and economic costs. American Journal of Medicine; 113(Suppl. 1A): 5S-13S.
- 4 Jackson SL, Boyko IJ, Scholes D, Abraham L, Gupta K, Fihn SD. Predictors of urinary tract infection after menopause. Am J Med. 2004;117:903.
- 5 Urinal Akut Observational Study, Stada, Romania and Czech Republic, December 2021.